List Film

Summer scoops top prize at Bafta Scotland awards

comments
Summer scoops top prize at Bafta Scotland awards

Summer, Grand Theft Auto, Gary’s War and Lorraine Kelly were amongst the winners last night at the Lloyds TSB BAFTA Scotland Awards. The ceremony, at Glasgow’s City Halls with an audience of over 800, was broadcast live online worldwide.

The award for best Feature Film was won by Summer, a forceful emotional drama starring Robert Carlyle as a man fixated by his own turbulent past, and directed by Kenny Glenaan. Summer is released on the 5th December 2008.

Winner in the Multimedia section was Grand Theft Auto IV by Edinburgh-based games company Rockstar North.

Most popular TV Scottish Presenter award was won by Lorraine Kelly who won ahead of Carol Smilie , Gordon Ramsey and STV weatherman Sean Batty.

Helen Anderson, Director of BAFTA Scotland said: ‘In my first year as director I’m delighted to report it’s been a wonderful night. We’ve had some well deserved winners and my congratulations goes out to them and all the nominees, along with thanks to Lloyds TSB Scotland for their valuable support in making this a fantastic occasion.’

Full list of The Lloyds TSB BAFTA Scotland Award winners and nominations

Entertainment Programme

*WINNER*
Gary’s War
Directed by Iain Davidson
Produced by Rab Christie
The Comedy Unit for Channel 4

Delta Forever
Directed by Misha Manson-Smith
Produced by John O’Callaghan & Kelly McGolpin
Angel Eye Media for BBC THREE

Still Game Christmas Special
Directed by Michael Hines
Produced by Angela Murray
Effingee Productions for BBC TWO

Childrens Programme

*WINNER*
Hedz
Directed by Ciaran Cruickshank & Louise Wilson
Produced by Eric Haynes & Nick Hopkin
BBC Scotland for CBBC

Nina and the Neurons
Directed by Mike Prince
Produced by Yvonne Jennings & Angela Galvin
BBC Scotland for CBeebies

Raven - The Secret Temple
Directed by Maria Stewart
Produced by Dougie Napier
BBC Scotland for CBBC

Factual Programme

*WINNER*
Parallel Worlds, Parallel Lives
Directed & Produced by Louise Lockwood
BBC Scotland for BBC FOUR

Alison Watt - A Painter’s Eye
Directed by Thomas Riedelsheimer
Produced by Leslie Hills
Skyline Productions for BBC TWO Scotland

Mum and Me
Directed & Produced by Sue Bourne & Holly Bourne-Starecka
Wellpark Productions for BBC ONE

Factual Series

*WINNER*
The Genius of Charles Darwin
Directed & Produced by Russell Barnes
IWC Media for Channel 4

Britain’s Lost World
Directed by Craig Hunter & Ishbel Hall
Produced by John Lonsdale
IWC Media for BBC ONE

The Man Who Cycled the World
Directed by David Peat
Produced by Andrew Lockyer
BBC Scotland for BBC TWO Scotland

News and Current Affairs Programme

*WINNER*
Britain’s Protection Racket
Panorama
Directed & Produced by Dominic Gallagher
BBC Scotland for BBC ONE

Wasted Nation
Directed by Doug Aubrey
Produced by Marie Olesen
Autonomi for BBC ONE Scotland

Television Drama

*WINNER*
Phoo Action
Directed by Euros Lyn
Produced by Matthew Read
BBC Scotland for BBC THREE

Fiona’s Story
Directed by Adrian Shergold
Produced by David Boulter
BBC Scotland for BBC ONE

Acting Performance in Television

*WINNER*
Ken Stott
Hancock & Joan
World Productions for BBC FOUR

Ashley Jensen
Ugly Betty
Walt Disney for ABC/Channel 4

Gina McKee
Fiona’s Story
BBC Scotland for BBC ONE

Peter Mullan
Boy A
Cuba Pictures for Channel 4

Outstanding Contribution to Scottish Broadcasting

Peter McDougall

The Lloyds TSB Scotland Audience Award for Most Popular Scottish Presenter

*WINNER*
Lorraine Kelly

Sean Batty

Hazel Irvine

Jim McColl

Gordon Ramsay

Carol Smillie

Writing in Film or Television

*WINNER*
Bryan Elsley
Skins
Company Pictures for Channel 4

Greg McHugh
Gary’s War
The Comedy Unit for Channel 4

Steven Moffat
Doctor Who
BBC Cymru Wales for BBC ONE

Directing in Film or Television

*WINNER*
Kenneth Glenaan
Summer
Sixteen Films/ Vertigo Films

Iain Davidson
Gary’s War
The Comedy Unit for Channel 4

Roger Gartland
Rebus
SMG Productions for ITV1

Adrian Shergold
Fiona’s Story
BBC Scotland for BBC ONE

Multimedia

*WINNER*
Grand Theft Auto IV
Rockstar North for Rockstar Games

London Transport Museum
ISO

Slabovia.tv
Tern Televsion

Animation

*WINNER*
The World According To
Directed by Jamie Stone & Anders Jedenfors
Produced by Laura Clarke
1A Productions for Channel 4

Bill’s Visitors
Directed by Simon Deshon
Produced by Innis Moore
National Film and TV School

Tongue of the Hidden
Artist- Jila Peacock
Directed by David Alexander Anderson
Anderson Films / Glassworks

Short Film

*WINNER*
Ma Bar
Directed & Produced by Finlay Pretsell & Adrian McDowall
Imagine Pictures in association with
Scottish Documentary Institute for
Dumfries and Galloway Council

Irene
Directed by Lindsay Goodall
Produced by Kat Calton
La Belle Allee Productions for
Scottish Documentary Institute

Island
Directed by Matt Palmer
Produced by Alastair Clark & Rachel Robey
Wellington Films for Film4 / UK Film Council

BAFTA Scotland Award for Craft (In Memory of Robert McCann)

Morag Ross

Outstanding Contribution to Scottish Film

Mike Alexander & Mark Littlewood

Acting Performance in Film

*WINNER*
Brian Cox
The Escapist
Picture Farm/ Parallel Films

Alia Alzougbi
Trouble Sleeping
Theatre Workshop/ Makar Productions

Robert Carlyle
Summer
Sixteen Films/ Vertigo Films

Feature Film

*WINNER*
Summer
Directed by Kenneth Glenaan
Produced by Camilla Bray
Sixteen Films/ Vertigo Films

Outpost
Directed by Steve Barker
Produced by Kieran Parker & Arabella Page-Croft
Black Camel Pictures/ Sony Pictures

Stone of Destiny
Directed by Charles Martin Smith
Produced by Andrew Boswell & Robert Merilees
The Mob Film Company/ Infinity Features

http://www.baftascotland.co.uk

Comments

Post a comment